News will be here

Finansowanie firmy poprzez faktoring

Faktoring to alternatywne finansowanie dla firm i nie zawsze przedsiębiorcy wiedzą, jak z tej usługi korzystać. Tymczasem faktoring to sposób na to, by mieć dostęp do kapitału obrotowego, bez którego firma nie może działać. Ponadto jest to rozwiązanie łatwiej dostępne dla firm niż kredyt obrotowy.

Co to takiego faktoring?

Faktoringiem w skrócie można określić jako wykupywanie faktur z odroczonym okresem spłaty. W praktyce kształtuje się to tak: przedsiębiorstwo wystawia swojemu kontrahentowi fakturę z odroczonym czasem płatności i zaczyna czekać na pieniądze, które mogą być potrzebne już teraz. Tutaj ze wsparciem przychodzi firma faktoringowa, która niemal natychmiast wypłaci wartość faktury, jednocześnie stając się wierzyciel kontrahenta i oczekując na płatność od niego. Nie jest to może wyczerpująca definicja faktoringu, ale już pokazuje ogólną zasadę działania.

Warto zauważyć, że rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje faktoringu: bez regresu oraz z regresem.  W pierwszym firma ochraniana jest przed niewypłacalnymi nabywcami, którzy nie zapłaciliby rachunku. W momencie niewypłacalności klienta sprzedawca nie poniesie straty, ponieważ konsekwencje tej sytuacji przejmie na siebie faktor – czyli instytucja finansowa. W wypadku faktoringu z regresem, pieniądze z nieuiszczonej faktury muszą zostać zwrócone faktorowi przez  firmę.

Więcej niż finansowanie

Usługi faktoringowe to nie tylko finansowania, ale również zarządzanie należnościami oraz jako możliwy wariant przejęcie ryzyka wypłacalności kontrahenta. Na polskim rynku jest już kilkadziesiąt firm faktoringowych, niejednokrotnie funkcję faktorów, czyli instytucji świadczących usługi faktoringu - pełnią również banki.

Biorąc pod uwagę dużą konkurencję, usługa ta stała się dostępna dla małych firm, a nawet jednoosobowych działalności gospodarczych. Dzięki czemu nawet mikro firma może działać bez przerwy w pracy związanej z  oczekiwanie na pieniądze, potrzebne do realizacji kolejnego zlecania. Faktoring to narzędzie poprawiające płynność finansową firmy i wynikającą z tego możliwość wypracowania kolejnego dochodu przez firmę.

Jak zacząć korzystać z faktoringu?

Zanim firma zacznie czerpać korzyści z faktoringu, musi z faktorem podpisać umowę. Zanim to się stanie, bank niejednokrotnie weryfikuje zdolność kredytową, natomiast nie przez każdego faktora jest to praktykowane. Wymagania są znacznie mniejsze niższe w przypadku ubiegania się o kredyt obrotowy w banku. Z tego względu rozpoczęcie korzystania z faktoringu może bardzo szybkie, a podpisanie umowy może nastąpić nawet online. Do tego nie trzeba przedstawiać żadnych materialnych zabezpieczeń. Od momentu podpisania umowy, faktury z wydłużonym terminem spłaty można już spieniężać nawet w dniu ich wystawienia.

Aby w pełni korzystać z faktoringu, trzeba jednak w pierwszym kroku wybrać odpowiedniego partnera finansowanego, który najbardziej będzie odpowiadał potrzebą firmy jednocześnie przy możliwie atrakcyjnym koszcie. W znalezieniu odpowiedniej firmy faktoringowej pomoże serwis FAKTORINGoferty.pl umożliwiający poznanie szczegółów ofert.  

Podaj dalej w mediach społecznościowych!

Media społecznościowe

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony danych osobowych osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: Rozporządzenie) strona internetowa fsd24.pl informuje o zasadach przetwarzania danych osobowych