News will be here

Dożynki Wojewódzkie w Zwierzynie – święto rolników i całego województwa. Zagra Varius Manx & Kasia Stankiewicz.

W niedzielę 4 września w Zwierzynie - XXIII Lubuskie Święto Plonów. W programie: korowód, obrzęd dożynkowy, rozstrzygnięcie konkursie na najpiękniejszy wieniec oraz koncert Varius Manx z Kasią Stankiewicz.

O szczegółach tegorocznego święta opowiedzieli w poniedziałek, 29 sierpnia 2022 r. podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia.

Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn podkreślał, że zbliża się finał uroczystości dożynkowych w naszym województwie.

– Uczestniczymy w wielu dożynkach gminnych i powiatowych. Sytuacja w rolnictwie jest trudna, my jako Województwo chcemy podziękować rolnikom, wszystkim instytucjom, osobom pracującym na rzecz rolnictwa, bo w każdym powiecie czy gminie są takie wydziały i instytucje, które rolnictwo obsługują. Jest to święto całego województwa, a nie tylko rolników – mówił wicemarszałek      

Jest ciężko: susza i straty   
Stanisław Myśliwiec - Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej zaznaczył, że tegoroczne dożynki są wyjątkowo smutne. To piąty rok z rzędu, kiedy w naszym województwie jest susza. Jesteśmy niechlubnym liderem we wszystkich statystykach jeśli chodzi o suszę. 

– Dożynki to okres, w którym corocznie dziękujemy Bogu za zbiory i zdrowie, ale w niektórych rejonach rolnicy nie chcą dożynek, bo nie mają czego świętować. Są gospodarstwa, w których straty sięgają 80 a nawet 100 proc.  System rekompensat zaproponowany przez ministerstwo środowiska pokazuje, że w naszym regionie suszy nie było. My rolnicy zostaliśmy pozostawieni z niczym, bez żadnej pomocy. Jest to piękny okres w rolnictwie, niestety nie dla wszystkich rolników – mówił prezes Myśliwiec.  

Zwierzyn gospodarzem dożynek
Bogusław Kierus – starosta powiatu strzelecko-drezdeneckiego wyraził zadowolenie, że  tegoroczne Święto Plonów odbędzie się w Zwierzynie, gdyż będzie to okazja, aby przedstawić walory ziemi strzelecko-drezdeneckiej.

- Jesteśmy powiatem typowo rolniczym, bardzo dużo rodzin ma dochody z rolnictwa. Sytuacja w rolnictwie jest trudna. Zapraszam wszystkich, aby tu przyjechać i podziękować rolnikom za ich pracę. Ciężka praca jest nieodłącznym elementem rolnictwa, a w najbliższy weekend będzie można złożyć hołd rolnikom za ich ciężką pracę – mówił starosta.  

Wójt Gminy Zwierzyn Karol Neumann podziękował Zarządowi Województwa Lubuskiego za to, że Gmina Zwierzyn jest gospodarzem tegorocznych dożynek.

– Zapraszam do Zwierzyna. Przygotowano wiele animacji i warsztatów dla dzieci oraz ekspozycje strojów ludowych. Zaprezentują się wystawcy produktów regionalnych i koła gospodyń wiejskich – mówił wójt.    

Arkadiusz Dąbrowski - Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWL przypomniał, że Lubuskie Święto Planów co roku organizowane jest  na zmianę: raz na południu, a  raz na północy województwa. Przypomniał, że w ubiegłym roku odbyło się w Żaganiu.

Ciekawy program i wiele atrakcji
Na dożynki wojewódzkie zapraszają Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz Przewodniczący Sejmiku Wacław Maciuszonek.

Tradycyjnie podczas Lubuskiego Święta Plonów celebrowana będzie msza święta  - dziękczynna, która rozpocznie się o godz. 13.00 w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Zwierzynie.  Korowód dożynkowy wyruszy o godz. 14.30 - będzie on okazją do zaprezentowania potencjału lubuskiego rolnictwa oraz bogactwa kulturowego lubuskiej wsi. W programie Święta Plonów m.in. obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu Macierzanka oraz wręczenie nagród w „Konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”.

W programie także:

  • animacje i warsztaty dla dzieci
  • wystawcy produktów regionalnych i koła gospodyń wiejskich
  • ekspozycja strojów ludowych
  • Koncerty rozpoczną się o godz. 17.00. Gwiazdą wieczoru (początek występu o godz. 20.00) - będzie zespół Varius Manx & Kasia Stankiewicz.

źródło: lubuskie.pl. 

 

ZOSTAW NAM LIKE!

 

Podaj dalej w mediach społecznościowych!

Media społecznościowe

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony danych osobowych osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: Rozporządzenie) strona internetowa fsd24.pl informuje o zasadach przetwarzania danych osobowych