Sezon grzewczy rozpoczęty, uwaga na czad ! W Skwierzynie cztery osoby trafiły do szpitala...

Rozpoczął się długi okres jesienno – zimowy, a co za tym idzie palenie w kominkach, piecach czy korzystanie z grzewczych urządzeń gazowych. Niestety co roku śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Zróbmy wszystko, aby w tym roku właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą.

Czad (tlenek węgla) jest „cichym zabójcą” w statystykach zatruć zajmuje on trzecie miejsce - po lekach i alkohol, jednym z pierwszych objawów zaczadzenia jest ból głowy. Sam czad jest bezwonny i bezbarwny, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu. Zatrucie tlenkiem węgla sprawia, że utrudniony zostaje transport tlenu do płuc.

REKLAMA

Zaczadzenia często wynikają po prostu z niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi ponieważ nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Problem z czadem  narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach.  Dlatego ważne jest wietrzenie pomieszczeń, a także regularne kontrolowanie instalacji grzewczych oraz ciągów wentylacyjnych i kominowych.

Pod żadnym pozorem nie wolno  zatykać kratek w oknach czy drzwiach, a także przewodach wentylacyjnych. Od sprawności technicznej tych urządzeń może zależeć nasze życie!   Warto również w domu lub mieszkaniu zainstalować czujnik dymu i tlenku węgla.   

REKLAMA

W Skwierzynie czadem zatruły się 4 osoby

Do zatrucia doszło nocą z piątku na sobotę, 5 listopada, w Skwierzynie. Straż pożarna został wezwana do domu wielorodzinnego w Skwierzynie. Pierwsi na miejsce dojechali strażacy OSP Skwierzyna. – Z budynku wyszła blada jak ściana kobieta. Zataczając się i powiedziała strażakom, że w mieszkaniu jest trójka dzieci – relacjonują druhowie.

Strażacy w aparatach tlenowych od razu weszli do wskazanego mieszkania wynieśli trójkę dzieci przekazując wszystkich zespołowi karetki pogotowia ratunkowego.

Zatrute czadem kobieta i dzieci trafiły do szpitala. Na miejsce akcji dojechały dodatkowe dwie karetki, strażacy z Międzyrzecza oraz policja. Z budynku strażacy ewakuowali 22 osoby. Do czasu sprawdzenia zagrożenia, musiały pozostać na zewnątrz budynku. Po przeglądzie mieszkania policjanci zamknęli je i przekazali klucze kobiecie.

REKLAMA

Aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed czadem pamiętaj:

  • zapewnij prawidłową wentylację pomieszczeń,
  • stosuj mikrowentylację okien i drzwi,
  • nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych,
  • z pomocą fachowców dokonuj okresowych przeglądów komina, urządzeń grzewczych i instalacji wentylacyjnej,
  • nie spalaj niczego w zamkniętych pomieszczeniach, jeśli nie są wentylowane,
  • zainstaluj czujki tlenku węgla. Pamiętajmy, że tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Błędem jest instalowanie czujek przy oknie i kratkach, przewodach wentylacyjnych

źródło: poscigi.pl, policja.gov.pl, red.

 

ZOSTAW NAM LIKE!

 

Podaj dalej w mediach społecznościowych!

REKLAMA


Media Społecznościowe - "Czym żyjemy...."

Media społecznościowe

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony danych osobowych osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: Rozporządzenie) strona internetowa fsd24.pl informuje o zasadach przetwarzania danych osobowych