Ukraińcy uzyskają szybki dostęp do świadczeń takich jak 500 plus i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

W życie weszła ustawa w sprawie pomocy Ukraińcom. Dzięki ustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wsparcia, w tym 500 plus i RKO.

Ukraińcy po wyrobieniu numeru PESEL i założenia konta bankowego będą mieli szeroki dostęp do pomocy. Będą mogli starać się o świadczenie 500plus, Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku. 

REKLAMA

Dodatkowo Ukraińcy uzyskają natychmiastowy dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia od państwa polskiego w postaci dostępu do pomocy doraźnej, rynku pracy oraz świadczeń i usług społecznych, to jest edukacji, opieki zdrowotnej, świadczeń rodzinnych. Dostęp do rynku pracy oznacza w wielu przypadkach podleganie polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych, z którym wiąże się obowiązek opłacania składek od wynagrodzenia, co z kolei rodzi prawo do zasiłków, rent i emerytury z ZUS na zasadach ogólnych.

 

Większość stron internetowych samorządów powiatu strzelecko-drezdeneckiego przystosowała się do obsługi języka ukraińskiego - to kolejne ułatwienie jakie udostępniane jest przed uchodźcami. 

źródło: red. nadesłane, 

 

ZOSTAW NAM LIKE!

 

Podaj dalej w mediach społecznościowych!


Media Społecznościowe - "Czym żyjemy...."

Media społecznościowe

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony danych osobowych osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: Rozporządzenie) strona internetowa fsd24.pl informuje o zasadach przetwarzania danych osobowych