Co dalej z obwodnicą Drezdenka? Zarząd województwa postanowił zawnioskować do Polskiego Ładu...

Dwa etapy obwodnicy Drezdenka, ciągi komunikacyjne w szpitalach oraz modernizacja muzeum w Ochli – to lubuskie projekty zgłoszone w ramach drugiego naboru do Polskiego Ładu.

REKLAMA

W związku z niskim, bo jedynie 50 proc. dofinansowanie w ramach rządowego programu budowy obwodnic, zarząd województwa postanowił zawnioskować do Polskiego Ładu o 65 mln zł, które uzupełnią montaż finansowy budowy dwóch etapów obwodnicy Drezdenka.

– Szukaliśmy rozwiązania. I udało się stworzyć montaż finansowy dla realizacji tej inwestycji – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. – Będzie on wyglądał następująco: koszt całkowity budowy III i IV etapu obwodnicy to 172,2 mln zł, co oznacza, że jest to największe zadanie na drogach w Lubuskiem. Finansowanie w ramach rządowego programu budowy obwodnic wynosi 86,1 mln zł, zadeklarowany wkład Drezdenka to 8 mln zł i wkład samorządu województwa to 13,1 mln zł w ramach dochodów własnych. 65 mln zł chcielibyśmy uzyskać z Polskiego Ładu. Ten montaż jest gotowy. Może oczywiście ulec zmianie, bo zwróciliśmy się do wojewody lubuskiego, aby postarał się o zwiększenie dofinansowania z 50 do 70 proc. – wyjaśniła E. Polak.

Decyzja zarządu województwa to dobra informacje przede wszystkim dla mieszkańców Drezdenka. - Cieszy mnie  determinacja zarządu województwa i dostrzeżenie naszego problemu i tego, jak ważna jest to dla nas inwestycja. To priorytet dla rozwoju Drezdenka, bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców. Dziękuję, że zarząd aplikuje o środki rządowe. To inwestycja ważna z punktu widzenia rozwiązań komunikacyjnych województwa, ale przede wszystkim jest ważna dla mieszkańców miasta. Rozumiemy więc potrzebę wsparcia tej inwestycji i partycypowania w kosztach – podkreślała burmistrz Karolina Piotrowska.

Obecnie przez miasto przelewa się lawina aut. Celem realizacji inwestycji jest wyprowadzenie ruchu z centrum, a tym samym usprawnienie komunikacji. Jak duży jest to problem dla miasta? – W ubiegłym tygodniu Generalna Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała dane dot. natężenia ruchu. I tak dla miejscowości Drezdenko w 2015 roku ruch dobowy wynosił ok. 7 tys. pojazdów na dobę , a w latach 2020-2021 wzrósł do wartości 10 tys. pojazdów na dobę. To tak jakby nagle droga S3 nie obchodziła Zielonej Góry, czy Gorzowa tylko wprowadzała bezpośrednio ruch do tych miast – wyjaśnił Sławomir Kotylak – dyrektor departamentu infrastruktury i komunikacji UMWL. 

REKLAMA

Jest więc to bardzo ważna inwestycja dla tej części województwa. Dlatego tak ważne jest szerokie poparcie złożonego do Polskiego Ładu wniosku. – Drogi i obwodnice nie mają barw partyjnych. One mają służyć wszystkim mieszkańcom województwa, powiatu strzlecko-drezeneckiego i Drezdenka. Ta obwodnica jest niezwykle potrzebna i ona naprawdę rozwiąże problemy. Dlatego apeluję do parlamentarzystów województwa lubuskiego o poparcie dla tego wniosku – mówiła poseł na Sejm RP Krystyna Sibińska, która podziękowała zarządowi województwa za strategiczne podejście do kwestii infrastruktury drogowej w regionie. - Przypomnę, że zarząd województwa zrealizował już dwa odcinki obwodnicy Drezdenka i to, że została przygotowana pełna dokumentacja pokazuje strategiczne myślenie o poprawie infrastruktury drogowej w regionie. W Lubuskiem mamy ponad 2 tys. km dróg wojewódzkich, a budżet na te działania nie jest z gumy. A więc przekazanie dużych pieniędzy na obwodnice Drezdenka to duży wysiłek i pokazanie determinacji zarządu województwa, żeby coś co zostało rozpoczęte i zaplanowane zostało zrealizowane – dodała.

REKLAMA

źródło: lubuskie.pl.,red.

 

ZOSTAW NAM LIKE!

 

Podaj dalej w mediach społecznościowych!

Media społecznościowe

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony danych osobowych osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: Rozporządzenie) strona internetowa fsd24.pl informuje o zasadach przetwarzania danych osobowych