Kierowca w gm. Zwierzyn próbował potrącić policjantów – mundurowi ćwiczyli działania pościgowe...

Policjanci zauważyli skradziony samochód i chcieli zatrzymać jego kierowcę do kontroli. Mężczyzna jednak próbował potrącić interweniujących funkcjonariuszy i zaczął uciekać. Tak w skrócie wyglądał scenariusz ćwiczeń, jakie przeprowadzili policjanci ze strzeleckiej komendy.

Sytuacje związane z działaniami pościgowymi zdarzają się dość często, dlatego policjanci muszą mieć pewność, że są świetnie przygotowani, aby skutecznie zatrzymywać osoby, które łamiąc prawo nie zatrzymują się do policyjnej kontroli.

W czwartek (3 listopada) na terenie gminy Zwierzyn patrol dzielnicowych próbował zatrzymać do kontroli drogowej osobowego opla. Funkcjonariusze włączyli sygnały dźwiękowe i błyskowe. Kierowca osobówki wraz z pasażerem zareagował na polecenia policjantów i zatrzymał się na poboczu. Gdy mundurowi opuścili radiowóz, kierowca niespodziewanie ruszył próbując nieskutecznie potrącić policjantów i rozpoczął ucieczkę.

Funkcjonariusze poinformowali dyżurnego o zdarzeniu, który skierował do działań pościgowych wszystkie dostępne patrole. W takich sytuacjach nie ma miejsca na błędy. Potrzebny jest pełen profesjonalizm połączony z doskonałą koordynacją działań. Informacje i dyspozycje, jakie trafiają do każdego z patroli muszą być czytelne i zdecydowane. Niebagatelna w tym rola dyżurnego, który koordynuje wszystkie działania. Tak było również w tym przypadku.

Policjanci skierowani do tego zdarzenia wystawili posterunki blokadowe, przy których rozłożono specjalne kolczatki uniemożliwiające przejazd uciekającemu kierowcy. Przy jednym z takich punktów ścigany samochód był zmuszony do zatrzymania. Jeden z napastników (pasażer) uciekł do lasu natomiast kierowca został obezwładniony i zatrzymany. Skierowany na miejsce pies patrolowo-tropiący podjął trop za uciekającym mężczyzną. Po kilkunastu minutach został odnaleziony i zatrzymany.

Tym razem były to tylko ćwiczenia. Jednak ich scenariusz jest jak najbardziej realny, dlatego policjanci regularnie podnoszą i sprawdzają swoje umiejętności i zdolności do skutecznego prowadzenia takich interwencji.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

 

ZOSTAW NAM LIKE!

 

Podaj dalej w mediach społecznościowych!

Media społecznościowe

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony danych osobowych osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: Rozporządzenie) strona internetowa fsd24.pl informuje o zasadach przetwarzania danych osobowych