News will be here

Policjanci prowadzili działania "Bezpieczny pieszy"

W środę 22 marca policjanci ze strzeleckiej drogówki przeprowadzili kolejne działania związane z bezpieczeństwem pieszych. Działania, to kolejny etap pracy policjantów na rzecz nieustannego podnoszenia bezpieczeństwa tak zwanych niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Pomimo utrzymującego się pozytywnego trendu bezpieczeństwa na polskich drogach, sytuacja niechronionych uczestników ruchu drogowego wciąż jest niezadawalająca. Dużym krokiem dla poprawy bezpieczeństwa są przepisy nakładające na pieszych obowiązek korzystania z odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym. Policyjne oraz medialne apele, z tym związane, przynoszą wymierne rezultaty. Każdy kto korzysta z dróg przyzwyczaił do widoku pieszych ubranych w kamizelki lub inne elementy odblaskowe.

Specyfika dróg w powiecie strzelecko-drezdeneckim wymaga szczególnej uwagi właśnie związanej z bezpieczeństwem niechronionych uczestnikom ruchu drogowego. Trzeba pamiętać, że na terenie powiatu tylko niewielka część dróg posiada ścieżki rowerowe. Dlatego konsekwentne działania strzeleckich policjantów” są niezbędne dla ciągłego podnoszenia bezpieczeństwa. Jak mówią sami policjanci, do najczęstszych wykroczeń popełnianych przez pieszych należą:

  • przechodzenie przez jezdnię w miejscu niewyznaczonym;
  • chodzenie nieprawidłową stroną drogi;
  • przechodzenie przez  jezdnię na czerwonym świetle;
  • niekorzystanie z elementów odblaskowych po zmroku, poza terenem zabudowanym.

Policyjne działania związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego są również ukierunkowane na kontrolę przestrzegania przepisów przez kierowców. Duża część wypadków drogowych z udziałem pieszych spowodowana jest właśnie przez kierujących pojazdami. Najczęstsze wykroczenia popełniane przez zmotoryzowanych to:

  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi;
  • jazda z nadmierną prędkością w terenie zabudowanym;
  • niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej;
  • wymuszenie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych.

Osoby niestosujące się do przepisów zarówno w przypadku pieszych, jak i kierujących nie mogą liczyć na taryfę ulgową i muszą liczyć się z konsekwencjami. 

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

 

ZOSTAW NAM LIKE!

 

Podaj dalej w mediach społecznościowych!

Media społecznościowe

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony danych osobowych osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: Rozporządzenie) strona internetowa fsd24.pl informuje o zasadach przetwarzania danych osobowych