Ursus C-360 — wymiana filtrów paliwa

Wymiana filtrów paliwa w ciągnikach Ursus C-360 nie jest trudna, więc z powodzeniem można ją wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach. Jakich? Dowiesz się w dalszej części naszego artykułu.

Układ zasilania silnika spalinowego paliwem jest wyjątkowo istotny dla każdego pojazdu. Nie inaczej jest w przypadku ciągników rolniczych. Ursus C-360 posiada już nowoczesny układ wtryskowy, który charakteryzuje się wtryskiem bezpośrednim, a także pompą o bardziej precyzyjnej budowie. Dlatego docierająca do niej ropa, musi być bardzo czysta, inaczej nastąpi szybka degradacja wtryskiwaczy oraz samej pompy. Aby zapewnić takie warunki, wykorzystuje się układ dwóch filtrów paliwowych. Podpowiadamy, jak je wymienić, aby nie doprowadzić do zapowietrzenia układu.

Wymiana wkładów filtrujących

W pierwszej kolejności musisz dostać się do pojemników, w których znajdują się wkłady filtrujące paliwo. Jednak najpierw koniecznie zakręć dopływ ropy z baku, ponieważ może się ona grawitacyjnie wylewać. W tym celu należy zakręcić zawór pod bakiem, a jeżeli nie jest on szczelny, musisz zacisnąć gumowy wąż. Następnie za pomocą klucza płaskiego poluzuj obudowy filtrów i odkręć je. Wcześniej przygotuj wiaderko, do którego będziesz łapać wyciekającą ropę. Po wylaniu pozostałości ropy z obudów należy wyjąć z nich filtry. 

Ursus C-360 najczęściej wyposażony był w sekwencję dwóch następujących po sobie wkładów filtrujących, z czego pierwszy (bliżej zasilania z baku) był wstępny, a drugi w kolejności (bliżej pompy wtryskowej) to filtr dokładny. Montując nowe wkłady, należy zapamiętać tę kolejność, aby zachować najlepsze możliwe parametry filtrowania paliwa. W ten sposób można skutecznie przedłużyć życie pompy wtryskowej i wszystkich innych elementów układu zasilania silnika paliwem. Wymianę powinno się przeprowadzać minimum raz na sezon.

Odpowietrzanie układu

Gdy już zainstalujesz nowe wkłady filtrujące do obudów i wymienisz w nich uszczelki, zakręć je szczelnie, pomagając sobie kluczem płaskim. Następnym krokiem jest otwarcie doprowadzenia paliwa z baku i odkręcenie tłoczka ręcznej pompki paliwowej. Musisz też poluzować dwa odpowietrzniki na obudowach filtrów, a także odpowietrznik samej pompy wtryskowej. W ciągniku Ursus C-360 zazwyczaj nie trzeba odpowietrzać samej pompy, jednak dla łatwiejszego startu warto to zrobić. Następnie trzeba przepompować paliwo ręczną pompką aż do momentu, gdy z odpowietrzników przestaną wydobywać się bąbelki powietrza. Zakręć odpowietrzniki, dociskając przy tym tłoczek ręcznej pompki, aż zacznie on stawiać zauważalny opór. W tym momencie układ jest odpowietrzony, a wstępne ciśnienie zbudowane, warto więc raz jeszcze sprawdzić, czy nigdzie nie pojawiły się żadne wycieki.

Po tak przeprowadzonej wymianie filtrów paliwa w ciągniku Ursus C-360 można odpalić silnik, który powinien natychmiast podjąć pracę. Jeżeli tak nie jest, musisz raz jeszcze sprawdzić, czy nigdzie nie pojawił się wyciek, a następnie ponownie przeprowadzić odpowietrzanie. Wymiana filtrów paliwa nie jest trudna, więc możesz ją przeprowadzić samodzielnie. Należy pamiętać jedynie o zachowaniu odpowiedniej kolejności wkładów filtrujących (wstępny i dokładny), a także zainstalowaniu nowych uszczelek na ich obudowach (dołączone do filtrów).

Podaj dalej w mediach społecznościowych!

Media społecznościowe

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony danych osobowych osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: Rozporządzenie) strona internetowa fsd24.pl informuje o zasadach przetwarzania danych osobowych