Zachowajmy czujność podczas świątecznych zakupów!

Wykorzystanie internetu do robienia zakupów stało się popularne i wygodne. Możliwość wyboru i porównania najatrakcyjniejszej spośród ofert jest dodatkową zachętą do tego typu zakupów. Do tego dochodzą przedświąteczne promocje, które cieszą się ogromną popularnością.

Kupując w sieci, musimy jednak pamiętać, że internet to również miejsce, gdzie działają oszuści. Przypominamy, aby korzystając z tej formy zakupów, trzeba zachować podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek.

REKLAMA


 
Wykorzystanie internetu do robienia zakupów jest wygodne i popularne. Szczególnego znaczenia nabiera to zwłaszcza teraz, przed świętami. Internetowe oferty cieszą się ogromną popularnością. Zakupy online są bardzo wygodne i dają możliwość wyboru najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych, czy portali aukcyjnych. Kupując w sieci, musimy jednak pamiętać, że internet to również miejsce, gdzie działają oszuści. Aby bezpiecznie korzystać tej formy zakupów, należy zachować podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek. 

Nie korzystajmy z linków przesyłanych nam w mailach, a sami odręcznie wpisujmy adres do przeglądarki. Wybierając sklepy internetowe sprawdźmy opinie o nich. Zwróćmy uwagę czy istnieją inne – poza internetowe – możliwości kontaktu ze sklepem, takie jak adres, czy numer infolinii. Dzięki temu później łatwiej dokonamy ewentualnych reklamacji czy zwrotów. Kupując przez internet należy pamiętać o kilku prostych, ale bardzo ważnych zasadach bezpieczeństwa.

REKLAMA

 • zawsze korzystaj ze sprawdzonych portali internetowych,
 • nie klikaj w podejrzane linki. Oszuści często przesyłają sms-y o konieczności dopłaty niewielkiej kwoty pieniędzy. Kiedy „klikniemy” w taki link otwiera się strona, na której mamy do wyboru zakładki z najbardziej popularnymi bankami. Wszystko wygląda bardzo wiarygodnie i profesjonalnie. Po wybraniu i zalogowaniu się do swojego banku, oszuści uzyskują login i hasło do naszego konta.  
 • logując się na konto sklepu internetowego unikaj ogólnodostępnych punktów do internetu,
 • sprawdź jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możesz zadzwonić,
 • sprawdzaj opinie o sprzedawcy i sklepie, w którym masz zamiar kupować,
 • otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków. Na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy,
 • zamawiając sprzęt zapytaj, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi,
 • staraj się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione,
 • unikaj zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić z przestępstwa,
 • zachowaj korespondencję ze sprzedawcą, gdyż będzie ona stanowić dowód w sprawie
 • nigdy nie udostępniaj swoich haseł i loginów

źródło: Tomasz Bartos
Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

 

ZOSTAW NAM LIKE!

 

Podaj dalej w mediach społecznościowych!

Media społecznościowe

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony danych osobowych osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: Rozporządzenie) strona internetowa fsd24.pl informuje o zasadach przetwarzania danych osobowych